 |
|
Ringmärkning vid Kyrkbytjärn, Vika /Ingarvsdammen i Falun 2009 |
20090906 var vi några som prövade ringmärka på Ingarvsdammen för första gången och det gav fantastisk utdelning. Inte bara en ung videsparv, hane, utan även 5 st blåhakar. Det gav mersmak.
Hälsar Gittan Matsson
  |

©Gittan Matsson
Lotta, Jeanette, Birgitta, Johannes, Per, Videsparv och Urban
|
20090904 GÄSS!
Där satt den! I nätet närmaste tornet - en ung fin VIDESPARV

©Gittan Matsson
Videsparv i Kyrkbytjärn. En årsunge som troligen är en hona. I bakgrunden syns Axel Kristenson
Ny juvelart för Kyrkbytjärn!
Jag skulle bara ut och hämta lite ringmärkarprylar och tog med mig Axel som ville se ringmärkning. Vi hade näten uppe i 3 timmar och fick förutom "viden" en blåhake ( även den på bild), 2 järnsparvar, 2 lövsångare och en rödhake som vi ringmärkt förra året.
4 kärsnäppor gick ute på bankarna bland 120 tofsvipor och en ung brun kärrhök flög omkring, annars var det ganska lugnt.
Vi firade med att köpa stora glasstrutar i Vika kiosken.
/Gittankvittran
|
20080824
Så var årets sista ringmärkning i CES-projektet genomfört. Solen sken och 47 fåglar flög i näten. Hela fyra stycken blåhakar fångades in på sin färd från våra fjäll ner mot Pakistan, Afghanistan, Indien, Tja, man vet väldigt lite var de övervintrar exakt, men i dom trakterna tror man att de semestrar under vintern. Totalt var det nog ca 10 blåhakar i området.
En storskarv låg helt plötsligt och dök runt vadarbankerna där 6 kärrsnäppor rastade. Det hela avslutades med en fin skruv av uppemot 80 tranor som tog höjd för att segla söderut - kanske mot södra Spanien? Önskar jag var en trana...
Dagens fångst:
Rödhake 4 juv + 3 kontroller
Blåhake 4 juv
Buskskvätta 1 juv
Rödvingetrast 1 ad
Ärtsångare 1 juv + 1 kontroll
Trädgårdssångare 1 ad
Svarthätta 1 juv
Lövsångare 3 juv
Grå flugsnappare 1 juv
Törnskata 1 juv
Grönfink 1 ad + 1 kontrol
Grönsiska 1 ad + 3 juv (troligen en sen häckning. Honan hade ruvfläck och ungarna nyss utflugna)
Gulsparv 1 ad + 4 juv + 1 kontroll
Sävsparv 2 ad + 11 juv
Nu blir det bara några strö märkningar i september utanför projektet som jag inte kommer att rapportera om. Jag tackar alla som hjälpt till för en härlig säsong och vi startar på nytt den 9 maj 2010 när det är fågelskådningens dag.
För er som varit med och slagit vad om årets resultat så har vi i dagsläget totalt 331 nymärkta fåglar hittills.Gissningarna ligger mellan 382 - 467 st... spänningen är olidlig!
Hälsar
Gittankvittran
|
20080817
Så blev det av
- den 11:e ringmärkningen av 12 omgångar i CES projektet.Det blev en lugn morgon med 27 fåglar i de 15 näten och bara en lusfluga :-). Vattnet har sjunkit undan i normal nivå nu så Per G, Magnus P och jag tog oss lätt runt bland nätgatorna. Det drog en hel del småflockar av fågel, men de flesta passerade över näten. När ljuset lättat så kom en enorm starflock dragande från NV och svepte över vassen. Ja, det måste varit över 2000 st i den flocken. Och inte en enda förirrade sig in i näten.
I dag och i år har vi slagit alla svarthätte-rekord för Kyrkbytjärn. Jag har kollat i databasen på tidigare nymärkta och så här ser det ut:
2002, 2003 och 2005 - inte en enda svarthätta
2004 - 3 st ( 2 vårfångster och 1 juv)
2006 - 1 st (juv)
2008 - 3 st (juv)
2009 - 10 st (2 vårfångster+ 2 ad och 6 juv) - och vi har en gång kvar!
De två kontrollerna vi fick idag var de första någonsin! Ja, så värst intressant var de inte eftersom de ringmärktes förra gången och har pull 4 (= ca 18 männskoår och hunnit lämna födelseorten) så de har väl bara stannat till för att äta upp sig? Svarthättan ökar i hela Sverige och fler och fler stannar över vintern. Man tror att de svenska flyttar mot Medelhavet rakt söderut eller mot Mellersta östern och de som kommer hit på vintern är från Storbritanien eller västra Europa. Men fortfarande är det mycket man inte vet!
Fotot visar en adult hane svarthätta
Dagens fångst:
Rödhaker 1ad + 3 juv
Buskskvätta 5 juv
Taltrast 1 juv
Ärtsångare 1ad + 2 juv
Törnsångare 1 kontroll
Svarthätta 2 ad+ 1 juv + 2 kontroller
Lövsångare 1 ad + 4 juv
Gulsparv 2 juv
Sävsparv 1 ad
Nästa gång blir troligen i strålande solsken och 20 grader varmt (kolla www.yr.no får ni se...men fan tro´t) på måndag morgon om en vecka den 24 aug.
Gittankvittran
|
20090807
Vi ringmärkte i fredags kväll i solsken och värme. Något vi och myggen gillade skarpt! Årets första törnskata hamnade i nätet , aj, aj, och det syntes fler törnskator som drog runt bäcken. Det märks att många fåglar börjat röra på sig söderut. Vi fick väldigt många ungfåglar, 21 st, och många hade hamnat i tonårsstadiet (pull 4), vilket innebär att de påbörjat flyttningen. Hela sju stycken törnsångare nymärktes och de flesta är säkert på flytt. Höstens intåg märktes också genom att det blev väldans mörkt sista rundan vid 21- tiden. Som tur är hade jag skaffat en ny led-lampa som laddas med solenergi så vi hade strålande ljus när de sista rödvingetrastarna ringmärktes.
Ringmärkare var Jeanette Chrisander, Per Gustafsson, Urban Grenmyr och jag. Marcus Nygårds har nu flyttat och det blir lite tomt utan honom. Assistenter och besökare var Johannes Granström, Anki Engman, Roger Hansson, Emil och Jan-Erik Nordström, Nils, August och Per Paulsrud.
Nu är det två gånger kvar, båda tidiga mornar, och troligen blir det ändrade datum vid båda tillfällena. Nästa gång har det kört ihop sig hela helgen. I dagsläget är det tre alternativ som gäller torsdag 13, lördag 15 eller tisdag 18. Jag återkommer vilken morgon det blir. Troligen blir sista rm- gången måndag den 24 aug.
Fredagen gav 29 fåglar:
Rödhake 2 juv
Koltrast 2 juv
taltrast 1 juv
Rödvingetrast 1 + 1 kontroll
Ärtsångare 1
Törnsångare 1 + 6 juv
trädgårdssångare 1 juv
lövsångare 3 juv + 1 kontroll
grå flugsnappare 1
sv v flugsnappare 1
törnskata 1 juv
gulsparv 1 juv + 1 kontroll
sävsparv 3 juv
Gittan
|
20090724
Idag genomförde vi årets åttonde CES märkning. Åter en omgång som krävde höga stövelskaft eller väl silvertejpade gamla spruckna stövlar. Vi fick låna stövelholkar av Stefan så vi kunde få ut ett av träsknäten - med nöd och näppe. Mycket vatten och mycket spännande balansakter på spångar som inte syntes långt under ytan. Ja, ni får en bild på gänget där Emil som går först hade kortast stövelskaft - men klarade rundan galant!
Trots en ganska seg start så blev det stor rusch av lövsångare på slutet. Vi var inte klara förrän 22.30 och fick ta till pannlampan som hjälp. Hela 36 fågel ringmärktes eller kontrollerades, men ganska få arter. Roligast var den unga stare som fastnade. Det flög in en flock i ett av näten, men som vanligt studsar de flesta ur och bara en fastnade. På bilden ser ni de nya mörka adulta fjädrarna som den håller på att rugga in.
Dagens fångst ( ad = adult, juv = juvenil, kontroll är en redan ringmärkt fågel sen tidigare)
Rödhake 1 juv
Björktrast 1 juv
Trädgårdssångare 2 juv + 1 kontroll
Lövsångare 2 ad + 20 juv + 3 kontroller
Talgoxe 1 juv
Stare 1 juv
Grönsiska 1 ad
Gulsparv 1 juv
Sävsparv 1 kontroll
Få se när nästa gång blir - i schemat står det den 9 augusti
Hälsar
Gittankvittran som fortfarande har fågelskit under naglarna
|
20090713
var det ringmärkning nr 7 av 12 tillfällen. Normalt brukar vi gå i sandaler.....igår var det VATTEN! Två av nätstolparna gick inte att nå ut till och ett nät fick vi flytta in till land. Men med lite vatten i stövlarna och fågelskit under naglarna så fick vi ändå ihop 33 fåglar.
Vi var 19 personer totalt och av dom var det nog bara 5 som kunde gå hela rundan utan att det läckte in vatten i stövelkanten. Många blöta fötter blev det... men vad gör väl det när solen skiner och fåglarna väntar?
Roligast - förutom fågellus-jakterna - var nog den vackra grönsiskehannen.
Hela 20 ungfåglar fångades och nymärktes. Det verkar vara en bra säsong och nu börjar lövsångarungarna flyga .
Nu har vi även gjort en vadslagning om årets CES fångst. Det varierar mellan 382 - 448 st. Vi får hålla en ringmärkarfest i höst och kora segraren.
Gårdagens fångst
björktrast 1 + 1 juv
taltrast 1 juv
rödvingetrast 1 + 2 juv
törnsångare 1 kontroll
trädgårdssånngare 2 kontroller
svarthätta 1 juv
lövsångare 1 + 10 juv + 1 kontroll
sv vit flugsnappare 2 juv
blåmes 1 juv
pilfink 1 kontroll
grönsiska 1
sävsparv 2 juv + 4 kontroller
Nästa gång enligt schemat är 24 juli. Det kan ändras beroende på semesterplaner och väder. Jag återkommer när det närmar sig
Gittankvittran
|
20090703
Idag var det regn,uppehåll, åsk-knallar, regn, sol, kokhett. Det var verkligen dynamiskt väder! Mindre variation var det på fågel. Vi fångade det vanliga med dominans av unga sävsparvar och summan blev 34 st. Det mest spännande (förutom vädret) var att vi bjöds på kaffekaka och sjöng för dagens jubilar Lennart. Som tack för firandet städade han ur "märkarstugan" och gjorde fina upphängningar.
Här kommer dagens fångst:
Koltrast 1 + 1juv
Rödvingetrast 1 + 1kontroll
Sävsångare 2
Rörsångare 1
Törnsångare 2
Trädgårdssångare 1
Svarthätta 1 + 1 juv
Lövsångare 4
Blåmes 4 juv
Tälgoxe 1
Bofink 1
Sävsparv 1 + 9 juv + 2 kontroll
Nästa gång siktar vi på 12 juli , som det står på schemat. Reserv är 13 juli. Kvällsmärkning, dvs näten uppe kl 16 - 21.
Sommarhälsning
Gittankvittran
07 07 69 59 45 |
20090623
Nyss hemkommen efter 5:e omgången i CES ringmärkningen. Stig och Julia Trotzig har slitigt hårt med röjsåg längs alla stigar och gjort det helt otroligt fint! Jag gick efter och röjde nätgatorna. Nu kan ni nästan ha finskorna på er vid Kyrkbytjärn :-)
Vattnet har sjunkit undan och det är bara lite blött (förutom träsket så klart). Kvällens märkning var välbesökt och vi hade jämnt flyt hela tiden. |
|
|
|
| Det var intressant att fånga 3 små ca 1,5 cm långa noshornsoxar Sinodendron cylindricum i ett av näten. Dom ser ut som en minivariant av noshornsbagge |
Jeanette provar vår nya utrustning i form av tre luppar. |
Lövsångare varierar mycket i storlek. Den till höger tyder på den nordliga stora varianten med vinge närmare 70 mm och den till vänster vår vanliga sydliga med vinge 64 mm. Den stora var dessutom väldigt mager, så man kan ju undra om den givit upp regnet i norr och är på flytt mot sydligare nejder? |
36 fågel av 13 arter. Gamla grönfinkar dominerade med hela 7 st. Ungfåglarna har ännu inte kommit igång på alvar. Tre trastar - mer än vi fått på hela säsongen hittils. De flesta fåglarna var feta och fina även den här omgången.
Sädesärla 2 juv + 1 kontroll
Koltrast 1 gammal hane
Rödvingetrast 1 + 1 kontroll
Törnsångare 1 kontroll
Trädg.sångare 3
Svarthätta 1
Lövsångare 6 + 1 kontroll
Blåmes 2 kontroller
Talgoxe 1 kontroll
Pilfink 2
Bofink 1 kontroll
Grönfink 7 + 1 kontroll
Sävsparv 2 + 1 juv + 1 kontroll
Känner mig inte säker på när nästa gång blir. Den 3 juli , morgon, är uppsatt, men jag känner mig osäker i dagsläget. Jag återkommer.
Hälsar
Kvittrangittan
|
20090616 -Vilken dag! 67 fågel!
Vatten, vatten och en hel del över stövelkanten! Sista träsk-nätet gick inte ens att komma ut till. Då hade vi behövt cyklop och snorkel.
Jag hade på lut att det skulle bli häftigt i näten ikväll efter flera dagars ösregn - och det blev rekord! Det märktes att fåglarna kvicknat till efter regnet och var ute på jakt efter mat. Jag befarade att vi skulle få magra, utsvultna fåglar, men nej då! Feta och fina mellan 2-3 och nästan 4 i fett. Ungfåglar i mängder, även dom feta och fina. En stor eloge till alla fågelföräldrar som lyckats föda upp ungarna i detta oväder.
Som tur var kom många ringmärkarvana och hjälpen behövdes! Några var med hela tiden och några en kortare stund. De som inte hade höga stövlar kunde inte ens hänga med på rundoran idag. Johannes, Jeanette, Lennart, fam Widesten, Ulrika, Peter B, Åke, Ingegerd, Marcus och Per - tack, och kul att alltid veta att det finns hjälp när fåglarna drösar in!
Noterbart var alla gamla omärkta 3+ sävsparv hanar som vi fick. Vad tydde det på...har dom lämnat familjen och dragit mot söder? Kul att få 3 kontroller från- 07 och 3st från -08 (blåmesar, talgoxe och sävsparvar)
Dagens märkning
Trädpiplärka 1

Det första vårfyndet av trädpiplätrka.
Tidigare har vi haft ungfåglar 1 st 2005 och 2 st 2006
Sädesärla 1 + 2 juv + 2 kontroll
buskskvätta 2 + 1 kontroll
törnsångare 1 + 2kontrooll
trädgårdssång 1 kontroll
lövsångare 2
sv v flugsnapp 3 + 1 kontroll
blåmes 2 + 7 juv + 2 kontroll
talgoxe 1 + 5 juv + 1 kontroll
pilfink 1 + 1 juv
bofink 2 + 6 juv
sävsparv 6 + 1 juv + 4 kontroll
Nästa gång blir antingen måndag 22 eller tisdag 23 nästa vecka.Ring om du vill med och är osäker på om det blir av.
Gittankvittran
07 07 69 59 45
|
20090608
Hej ringmärkarintresserade och Falu skådare!
Hemskt att stiga upp kl 3.30 och ännu värre när det nästan är noll-gradigt. Det tyckte även fåglarna. Först vid 9-tiden kom dom igång - och det med besked. Stefan L som var med och hjälpte till hann precis lämna för jobb när jag gick en ensam runda och det satt hela 13 fågel i näten! Jag hade inte så många påsar med så jag fick stoppa dom i muddarna. Som tur var satt Johanna med barnen Love & Sanna och väntade i tornet. Hon blev till stor hjälp. När hon lämnade låg det två goa kanelbullar kvar - Tack Johanna, dom räddade mig från att somna!
Det var bofinkarnas och trädgårdssångarnas morgon och nu börjar ungfåglarna börjar komma på allvar. Även i tjärn var det mycket smått. Knölsvanen hade 3 nykläckta dunbollar, skäggdoppingen hade två små randiga huvuden på ryggen, en gräsand med 8 ungar samt tre sothönekullar..och så alla skrattmås och kanadgås-ungar. Jag är med i två lusprojekt, ett att fånga lusflugor som vi gjort tidigare under stort rop och skratt - ja, dom är odödliga och snabba. Det nya är genom Göteborgs univ där dom önskar de pyttesmå lössen som sitter i nackfjädrarna. Jag blåste fåglarna i nacken, men hittade inte en enda lus, men det kräver kanske lite träning eller bättre glasögon? Så det enda som fångades idag var:
Sädesärla 2 kontroller från i år
Törnsångare 2
Trädgårdsångare 5 + 3 kontroller alla från i år
Svarthätta 1
Lövsångare 3 + 1 kontroll från i år
Svartvit flug 2
Blåmes 2
Talgoxe 1
Pilfink 1 + 1 juv + 1 kontroll från 07
Bofink 6 + 2 juv
Grönfink 1 + 1 kontroll från i år
Sävsparv 1 + 2 kontroll från 08
SUMMA 41 fångade fåglar
Nästa ringmärkning ärinställd söndag den 14 juni för det kommer att regna mer info kommer om dag, kvällsmärkning 16-21. Som det ser ut nu verkar det bli ganska regnigt. Reservdag är måndag den 15:e
/ Gittankvittran 07 07 69 59 45
|
20090601
Ringmärkningen gav som väntat inte så värst mycket. Det var varmt och nu ruvar många och håller sig ganska stilla. 15 fåglar blev det i näten och nästan hälften var kontroller. Kul när fåglar kommer tillbaka från åren tidigare. Nästa gång börjar nog ungarna flyga omkring och fastna i näten.
Sädesärla 1 + 1 kontroll från 2008
Buskskvätta 2 kontroller av ett par som märktes förra gången
Sävsångare 2
Törnsångare 2 + 3 kontroller ( en från i år, en från 2008 och en som ringmärktes 2 juni 2007)
Trädgårdssång 2
Blåmes 1
Bofink 1 kontroll från 2008
Nästa gång blir på måndag om en vecka - den 15 juni . Morgonmärkning kl 5 - 10. Ring om ni vill vara med och säkra på att det blir av. 07 07 69 59 45
Hälsar
Gittankvittran
|
Årets andra CES ringmärkning avklarades i solsken - nästan hela tiden även om det regnade runt omkring. www.yr.no håller vad de lovar och man kan faktiskt söka på Östanstjärna, den lilla byn alldeles öster om ringmärkartornet! Allt stämde på mm regndroppar vad gäller det utlovade vädret idag. Marcus Nygråds, Magnus Palm och en kort gäst , Marcus Thornberg var med ikväll.
Vid ankomsten kl 15.30 såg jag en grågås meden liten nykläckt unge - har grågås häckat i Kyrkbytjärn tidigare? Kanadagåsen hade 4 lite större ungar. Skrattmåsarna, tärnorna, sothönsen, fisktärnor och skäggdoppingen ligger på synliga bon. Knölsvanen syntes bara en på vattnet, så jag tror honan ruvar i bortre viken. Dom ger inte upp efter förra årets svåra nederlag då 6 ungar blev uppätna (eller försvann på något sätt en efter en). Bruna kärrhökarna löste av varandra vid boet och fiskgjusen var och fiskade en vända. Två brushonor höll till på banken nedan tornet. En gammal trevlig vän var också rörhönan som knixade sig fram efter bortre vasskanten.
Vi är bortskämda med nya arter, men idag var en vanlig ringmärkarkväll med 15 fågel av varierande vanliga arter. Trädgårdssångarna har börjat anlända från Afrika. Dom hör till mina ringmärkarfavoriter. |
Sädesärla 2
Buskskvätta 2
Trädgårdssångare 2
 
Lövsångare 4 + 1 kontroll
Svartv flugsnappare 1 kontroll (ringmärkt förra året som 1 åring och kommit tillbaka - KUL!)
Grönfink 1
Sävsparv 2 |
Nästa märkning blir måndagen den 1 juni , hemskt tidigt på morgonen vid kl 5! Jag drar imorgon till Öland och fångstnäten på Ottenby i 10 dagar och sen på söndag den 31 maj när ringmärkningen var planerad så är jag upptagen med öppet hus på Naturskolan vid Lilltorpet som firar 20 år med uteaktivteter bland lamm, föl och andra djur - välkomna dit!
Hälsar
Gittan M
|
20090510 Det blev en spännande start. Värsta pirret var om det skulle bli regn och det andra om vi skulle få se en jungfrutrana flyga över....
Vi fick en kort regnskur - men ingen trana. Vi fick i alla fall hjälp bland näten av Per som såg den vackra tranan vid Lilla Holmsjön. Det närmaste vi kan komma! Många kom och var med vid ringmärkningen och vi hade bra flyt.
25 fågel fastnade i näten . Redan vid första märkningen fick vi två ungfåglar av grönfink, det har aldrig hänt tidigare och så en ny art kricka! Jätte kul - gissa om Marcus sprang för att hinna fånga den innan den rulla ur nätet! Tyvärr gjorde någon annan andfågel ett stort hål i det nyligen lagade näten, så vem vet..det kanske blir fler änder framöver. |
Här är resultatet
Kricka 1 hona
Sädesärla 5
Buskskvätta 1
Björktrast 1
Taltrast 1
Törnsångare 1
Lövsångare 3
Sv v flugsnappare 2
Bofink 1
Grönfink 3 varav två årsungar
Sävsparv 5

Nästa gång är framflyttad till tisdag kväll
(16-21) den 19 maj.
Hälsar
Gittankvittran
|
Datum 09 |
Kväll / Morgon |
Sö 10.5 |
Kväll |
Tis 19.5 |
Kväll |
Må 1.6 |
Morg |
Må 8.6 |
Morg |
Sö 14.6 |
Kväll |
Må 22.6 |
Kväll |
Fre 3.7 |
Morg |
Sö 12.7 |
Kväll |
Fr 24.7 |
Kväll |
Sö 9.8 |
Kväll |
Lö 15.8 |
Morg |
Sö 23.8 |
Morg |
Kväll = näten uppe kl 16 - 21
Morgon = näten uppe kl 05 - 10 nätuppsättning 30 min innan starttid |
Vi håller till vid östra fågeltornet. Inga förkunskaper krävs – tag med matsäck och stövlar. Ring innan!
Ibland byter jag dag beroende på väder och annat, ring eller maila innan för att vara på den säkra sidan.
Alla intresserade är välkomna att delta
Gittan Matsson 07 07 69 59 45 |