Isvaksspaning 3 april 2019

Foto Gittan Matsson

Isvaksspaningen den 3 april 2019
Det blev en fin kväll, men inte så artrik men många fågelskådare. Hela 21 personer kom med kikaren i högsta hugg.
De först anlända Hols Anders och Olle, hann se en havsörn försvinna mot Stabergsviken. Alla fick möjlighet att skåda den unga storskarven som försvann en stund, men vid solnedgången kom tillbaka och satte sig fint på ett cementfundament.
Några såg också två tranor långt bort mot Vika, men det hann inte undertecknad med eftersom de jag skulle visa de yngre skillnad på fiskmås och gråtrut, vilket inte var så lätt alla gånger.
Skrattmåsarna, över 300 st, strömmade på friskt från väster när det var dags för nattkvist.
Övriga arter var gräsand, knipa, storskrak och kråka.
Det här var sista isvaksspaningen i klubbens regi, men det är egentligen nu det roliga börjar vid Masugnen! Det kommer säkert att finnas skådare där då och då även om det inte är en programpunkt./Gittan Matsson

Lämna ett svar