Årets upptäckt 2016

Klubbens ordförande Urban Grenmyr presenterar Årets upptäckt 2016 som tilldelades Inga-Lill och Lasse Martinsson.

Årets fjäder/upptäckt Falu fågelklubbs pris för årets upptäckt 2016 tilldelas Inga-Lill och Lasse Martinsson, Sågmyra, för upptäckten av en vitryggig hackspett.

Den sågs första gången 11 december 2015 och sedan fram till mars 2016. När den blev offentlig i början av 2016 var det många fågelintresserade från när och fiärran som fick en fantastisk möjlighet se en vitryggig hackspett på nära håll!

Bilderna på tavlan är tagna av Leif Carlberg.

Ledamot Hans Malmsten lämnar över priset för Årets upptäckt 2016 till det glada paret i Sågmyra. Foto: Urban Grenmyr

Eftersom paret Martinsson tyvärr var förhindrade att delta under Fågelskådningens dag, åkte Urban och Hans hem till dem med pristavlan. Inga-Lill och Lars uppskattade mycket utmärkelsen! De var också mycket väl värda den!

Lämna ett svar